Czy zastanawiałeś się ile co miesiąc wydajesz na oświetlenie w swojej firmie?
Jeśli tak, to gratuluję, bo jesteś jednym z 15% menadżerów, którzy w ogóle zwracają na to uwagę. Wykonaj proste ćwiczenie. To tylko pięć kroków:
1. Podnieś głowę.
2. Popatrz na sufit.
Co z dużym prawdopodobieństwem zobaczyłeś? Oprawę rastrową, w której świeci 2 lub 4 świetlówki, o łącznej mocy 72W. Cała oprawa pobiera około 85W, bo są straty na tzw. dławikach lub okrągły Dowling, który bierze 60W.
Są też większe i mniejsze pożeracze prądu np. świetlówki o długości 150cm i mocy 58W każda. Nie będę się o nich rozpisywał.
3. Sprawdź ile kosztuje cię świecenie jednej oprawy, wykorzystując wzór:
Koszt miesięczny = (cena 1kWh / 1000) x moc oprawy x liczba godzin dziennie x liczba dni roboczych np. Koszt miesięczny = (0,47zł / 1000) x 85W x 10 godzin x 20 dni Wyszedł mi koszt miesięczny = 8,79zł
4. Przelicz to, co ci wyszło przez liczbę opraw. np. jeśli masz 50 opraw to koszt energii = 50 x 8,79zł = 439,45zł miesięcznie.
Rocznie to: 5273zł + min 1 600zł na wymianę przepalonych świetlówek/starterów = 6873zł.
Cenę 1KWh znajdziesz na rachunku – zazwyczaj jest to kwota średnia pod tabelką ze szczegółami danego licznika.
5. Dolicz to tego koszt oświetlenia hal garażowych, reklam i placu. W naszych warunkach klimatycznych oświetlenie zewnętrzne świeci średnio 10,8 godziny dziennie. W garażach to od 4 do nawet 18 godzin dziennie i zależy od tego czy są czujniki ruchu, czy nie i czy ktoś w ogóle gasi światło.
Koszt oświetlenia hal garażowych, reklam i placu, w zależności od tego czym i jak długo świecisz może być nawet 2x większy od kosztu w biurze.
Teraz już wiesz ile kosztuje oświetlenie w twojej firmie? Czy to było trudne? Zastanawiasz się po co ci ta wiedza? Racja! Po co tracić czas na jałowe wyliczanki, pod warunkiem, że rzeczywiście są jałowe.
Co możesz z tym zrobić? Czy możesz ograniczyć koszty oświetlenia? Oczywiście!
Warto rozważyć wymianę źródeł światła na LEDowe, bo to się już opłaca i nie trzeba wymieniać opraw. Producenci dają nawet 5 lat gwarancji.
Konserwator nam je zamontuje i… przez wiele lat nie wydajemy złotówki na wymianę. W zależności od rodzaju źródła światła zwrot z inwestycji następuje po 8 do 12 miesiącach. Inwestycja spłaca się z oszczędności sięgających nawet 50-60%.
Kolejne miesiące i lata to pieniądze, które możesz przeznaczyć np. remonty, nagrody lub event dla pracowników. A kto tak naprawdę za to zapłaci? Twój obecny dostawca energii 🙂
Nie masz na to czasu?
Pisz lub dzwoń: biuro@fokusconsulting.pl
Zakupy: www.solartrade.pl